Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ayak şişmesi, her insanın belli dönemlerde karşılaştığı sorunlardan biridir. Birden fazla sebebi olan ayak şişmeleri kimi zaman normal hayatı engelleyecek duruma gelir. Uzun yürüyüşler, fiziksel aktiviteli işler, havanın sıcak olması, hamile olmak, yüksek tansiyon, damar tıkanıkları, ayak bileğindeki rahatsızlıklar, burkulmalar, kalp hastalıkları ve daha bir çok sebepten ötürü ayak şişmesi görülebilir. ayak şişmesi nedenleri, ayak neden şişer, ayak şişmesine neler etki ederAyak şişmesinin bir diğer sebebi de dolaşım bozukluklarıdır. Sürekli olarak ayak şişmesi probleminiz var ise doktora gidip nedenini öğrenmeli ve tedavi olmalısınız. Ayak şişmesinin nedeni normal sebeplerden dolayı mı yoksa olağan üstü bir durumdan mı kaynaklanıyor, bunun çözümlenmesi gereklidir. Her şeyde olduğu gibi ayak şişmesinde de erken teşhis ile tedavi sağlanabilir. Bazı hastalıklar insanlar tarafından hafife alınır ve doktora gidilmeden tedavi edilmeye çalışılır. Fakat, bu şekilde davranmak, var olan hastalığın tedavi sürecini geciktirir ve kimi zamanlarda tedaviyi olumsuz kılar. Bu yüzden herhangi bir problem uzun süre devam ediyorsa doktora gidilmelidir. Ayrıca sorun ile beraberinde gelen başka sorunlar da göz ardı edilmemelidir.

Ayak şişmesinin nedenleri nelerdir?
Dediğimiz gibi ayak şişmesinin bir çok nedeni vardır. Bunlardan birkaçından bahsetmek gerekirse;

Eklem iltihapları – Ayak şişmelerinde en sık rastlanılan durumlardan biri eklemlerin iltihaplanmasıdır. Genelde ayak bileklerinden başlayan iltihaplanmalar, ayakta şişmeye neden olur. Özellikle de ayakların yere basması ile ağrı hissedilir. Hasta kişi, ayağını yere bastığı an bıçak saplanıyormuşçasına ağrı hisseder. Bu tip ağrılara ortopedi doktorları yardımcı olmaktadır.

Damar tıkanıklığı – Damar tıkanıklığına bağlı gelişen ayak şişmeleri çok önemlidir. Dolaşım bozuklukları meydana gelir ve kanın ayaklarda birikmesine yol açar. Tıkalı damarlardan kan akışı sağlanamaz ve ayaklarda birikme yapar, bu da hasta kişise aşırı ağrıya sebep olur. Bacaklardan başlayan bu ağrılar genelde aak bileklerine, sonra da ayak tabanlarına vurur. Bacaklarda şişme, damar hastalıklarına işarettir ve tedavi şarttır. Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız acil olarak doktora gitmeli ve tedavi olmalısınız.

Hamilelikte ayak şişmesi
Hamilelik-  Hamilelik nedeni ile de ayaklarda şişme yaşanabilir. Gebe bayanların vücudunda sıvı artışı olur. Bebek için önemli olan bu fazla sıvılar, ayakların şişmesine neden olmaktadır. Giderek büyüyen uterus, damarlara ve bacaklara basınç yapar, bu da ayakların şişmesine neden olur. Hamilelik döneminde yaşanılan ayak şişmesi durumu tamamen normaldir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Endişeye ya da korkuya gerek yoktur. Eğer çok rahatsız edici bir şekilde ayak şişme problemi yaşıyorsanız, doktorunuz ile görüşüp şişmeleri azaltacak tedaviler konusunda tavsiye alabilirsiniz.

Ayak burkulmaları- Ayak burkulmaları da ayak şişmelerine neden olan sebepler arasındadır. Gün içnde bir çok sebepten dolayı ayaklarımız burkulabilir. Ani düşmeler, spor kazaları ya da direkt olarak burkulmalar, ayakların şişmesine neden olabilir. Genelde bu durum çok önemli olmayıp, kendiliğinden Birkaç gün içinde geçer fakat bazı burkulmalar çok şiddetli olduğu için ayak bileğinde önemli sorunlar teşkil eder. Ayak kırılmalarına kadar gidebilen burkulmalar için anında tedavi şarttır. Burkulma yaşanıldığı an, ayak bileğine soğuk su ve buz yapılmalıdır. Bu  şekilde soğuk, ayak damarlarındaki büzülmeyi önleyecek ve damarlardan akan kanın azalmasını engelleyecek, şişmeleri de önleyecektir. Ancak burkulmadan çok sonra buz tedavisi yapmak herhangi bir işe yaramaz, bu yüzden anlık olarak uygulanmalıdır. Bunun dışında burkulmalar için doktor önerisi ile merhem ya da kremler alınıp burkulan bölgeye haricen sürülebilir. Birkaç gün içinde kendiliğinden geçecek olan ayak şişmesi için istirahat gerekli olup birkaç gün ayakkabı giyilmemesi önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir