Alkolizim Nedir?

Bu tutkunluk bugün maalesef bütün dünyada kadınlarda da büyük sorun olmaktadır. Kimisi stres ve depresyonu yüzünden, kimi evdeki mutsuzluk nedeniyle içmektedir.

Her alkollü içki kullanan alkolik değildir. Alkolizm şahsın kontrol kabiliyetini kaybederek devamlı veya sık aralıklarla alkol almasıdır. Alkolik günün herhangi bir saatinde içer.alkolizm nedir, alkolizm ne demek, alkolizm kimlerde görülür Son yıllarda 50 -70 yaşı arasında olanların hergün bir veya iki bardak özellikle kırmızı şarap içtikleri takdirde kalp hastalığı riskini azaltacaklarını bildiren çalışmalar yayınlanmıştır. Fakat bu faydaya karşılık bir iki badak darken alkolizm düşmek tehlikesini de hatırda tutmak gerekir. Bilmem hiç alkol kullanmayan bir kadına alkol önerecek kaç doktor vardır. Yağ ve tuzu azaltmak, bol yürüyüş yapmak, bir sakıncası yoksa küçük dozlarda ( 80 mgr ) asprin almak daha yararlı olsa gerek .

Alkolün zararları nedir?

Alkolün ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliriz. Fakat alkolü sık kullananlarda ölüm oranında da yüksek olduğunu biliyor muydunuz ?

Otomobil kullanmak veya makine ile çalışmak bir insanın dikkat ve itinasını gerektirir. Alkollü bir kimse bu iki kabiliyetten de mahrumdur. Daha kötüsü öforisi yüzünden bilakis tehlikeli şeylere heves eder ve yalnız kendisinin değil başkalarının da hayatını tehlikeye sokar.

Aile bağlarını bozar. Çok içen adam veya kadın kavgacıdır, eşine ve çocuklarına eziyet verir.

Uzun sure içenlerde karaciğer siroz hastalığı yüksek sayıda ölüme götüren nedenlerden biridir.

Alkole kadın, erkek kadar dayanıklı değildir, daha çabuk hastalanıyor.

Örneğin karaciğer sirozu erkeğe oranla ortalama 8 yıl daha erken başlıyor.

Beslenme kusma ve iştahsızlık nedeniyle bozuluyor. Zayıflama ve ay hallerinde sekmeler başlıyor ve bunlara bağlı olarak gebe kalma şansı azalıyor. Yine kötü beslenmeye bağlı olrak olarak osteoporosis riski daha yüksek.

Çok içenlerden kalp hastalığı daha sık görülüyor ve meme kanseri riskini arttırdığı inancı vardır.

Uzun sure alkol kullanmak beyin kanamasına neden oluyor. Bu şahıslarda beyin dejenerasyonu ve onu bağlı olarak karakter değişmesi ve hayal görme durumu oluşuyor.

Alkol pekçok ilaçla tehlikeli reaksiyon yaratabilir. Çocuğumuz biliriz uyku hapı ile alkolü karıştıranların hayatlarını kaybettiklerini. Herhangi bir ilaç alan kimse doktorla konuşmadan alkollü içki kullanmamalıdır. Nihayet en önemli konulardan birisi gebelikte alkol kullanımı. Gebelikte alkolün tehlikesiz olduğunu en küçük miktar bilinmektedir. O nedenle hamilelikte hiç alkollü içki içilmemelidir.

Alkolün kati surette bebekte anormalliklere neden olmaktadır. Bunlar büyümede yavaşlamada, zeka geriliği, kalpte, yüzde, kemiklerde anormalliklerdir. Bütün bunlar Fetal Alkol Sendromu adı altında toplanıyor. Yurdumuzda kadınlar arasında alkollü içki alımı yaygın değildir. Fakat her gebe kadının bu tehlikeyi bilmesi gerekebilir.

Kimlerde alkol sorunu vardır?

Sık sık içkiyi düşünen ve konuşan kimse

Eskiden nazaran şimdi daha çok içen

Evde veya iş yerinde içki şişesi saklayan

Geceden kalma sarhoşluğu giderken için sabahleyin içki kullanan içkiyi sarhoş olmak için içen

Ailesi ve arkadaşları ile kavga etmeye başlayan veya onlardan kendisini çeken ve buna benzer ve alkole bağlılığı gösteren durumlar o şahısta alkol sorunu olabileceğini belirtir.

Alkolizimin tedavisi uzun süreli, sabırlı olmayı gerektiren bir tedavidir ve bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından yönetilmesi icab eder. Ayrıca alkoliklerin gidebileceği ve hem bilgi alacağı ve hem de diğer alkoliklerle sorunlarını paylaşabileceği ve ücretsiz olan dernekler vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir