Sağlıklı Bronzlaşmanın Kuralları

Yaz mevsiminin gelmesi ile bronz bir ten, ışıldayan bir cilt herkesin hayali ve bu deri rengi sağlıklı bir cilt ile ilişkilendirilse de uzmanlara göre, bronzlaşmanın anlamı deri hasarlanması demektir. Deri ne kadar bronzlaşmış ise o kadar hasar almış anlamına geliyor.  Tabi ki, güneş bize yaşam enerjisi veriyor. Kıştan yaza girerken havaların ısınması ile birlikte hepimizin keyfi ve enerjisi artar. Ayrıca güneş, deride bulunan D vitamini öncüsü bir maddeyi aktif D vitaminine dönüştürmektedir. D vitamini vücuttaki kalsiyum dengesini ve kemik gelişmesini sağladığından dolayı çocuk ve yaşlılar için ölçülü olmak koşuluyla güneş banyoları yararlı olur. Bazı deri hastalıklarına örneğin sedef hastalığına da güneş ışınlarının yararı vardır. Fakat güneşle ilişkimizi sağlıklı ayarladığımızda zarar görmeyiz ve ondan faydalanırız aksi takdirde bugün için bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek bulunuyor ki, deri kanserinin en önemli tetikleyicisi güneş olduğu bilinmektedir. Bunun dışında son yıllarda çok popüler bir kavram var ‘anti- aging’ yani genç kalmadır. Bu uğurda hanımlar çok sayıda işlem yaptırıp, kremler kullanıp haplar içmektedirler. Aslında anti aging’in ilk kuralı güneşten uzak kalınmasıdır.  Güneş ciltteki elastik lifleri yıkarak cildin erken yaşlanmasına neden olur. Ayrıca yine kozmetik bir sorun olan, ciltte istenmeyen lekelere ve ya çillenmeye neden olmaktadır. Çok basit önlemlerle sağlıklı bronzlaşma sağlanabilirsiniz. İnsanları da yaz tatillerinden, havuza denize girmenin keyfinden alıkoymak onları güneşten bucak bucak kaçırmaya çalışmak da doğru değildir.Bronzlaşmanın incelikleri nelerdir, nasıl sağlıklı bronzlaşılır, sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanın yolları

  • Güneş ışınlarının çok dik geldiği saat 11.00- 15.00 arası güneşe çıkmamak
  • Mümkün olduğunca açık renk ve ince kıyafetler giymek
  • Güneş altındayken siperlikli şapka takmak, güneş gözlüğü kullanmak
  • Güneş koruyucu olarak 50 ya da daha üstünde koruma sağlayan güneş kremi seçmek
  • Çünkü çocuklar güneş altında oyun oynadıkları zaman daha uzun saatlerini deniz ve havuzda geçirdikleri için güneş ışınlarına daha fazla maruz kalırlar.
  • Özellikle çocuklara ebeveynler tarafından daha fazla özen gösterilmesi uygun olacaktır.
  • Kozmetik mağazalarından ve ya alışveriş merkezlerinden sadece stand görevlisinin önerisi ile güneş koruyucu almak yerine dermatoloğun yönlendiği eczane ürünlerini kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir